Під час карантину не забуваємо про предмет фізичне виховання. Нагадуємо та поповнюємо теоретико-методичні знання.
Здоровий спосіб життя – це така побудова діяльності і поведінки людини, яка забезпечує досягнення високого рівня психічного і фізичного розвитку, доброго самопочуття, адаптації до впливу довкілля.
До сприятливих факторів оздоровлення відносяться:
- активна рухова діяльність, яка здійснюється почергово з розумовою працею і відпочинком;
- оптимальний режим життя;
- збалансоване харчування;
- дотримання гігієнічних правил і норм;
- відсутність шкідливих звичок.
Про рухову активність. Виникнення сьогодні багатьох хвороб, зокрема гіподинамії, гіпокінетичної хвороби, є наслідком того, що за останні 100-200 років людина почала використовувати силу своїх м’язів у 188 разів менше, ніж раніше. Таке різке зниження рухової активності призвело до виникнення порушень у діяльності всіх органів і систем.
Щодо засобів здійснення рухової активності, то тут немає жодних порал. Це можуть бути найрізноманітніші види рухової діяльності: звичайні прогулянки, рухливі та спортивні ігри, розваги, виконання різноманітних вправ, відвідування спеціальних фізкультурних гуртків і спортивних секцій.
Про імунітет. При низькій руховій активності знижується імунітет. Велике значення фізичних вправ полягає у тому, що вони підвищують стійкість організму до дії цілого ряду різних несприятливих факторів. Наприклад таких, як знижений атмосферний тиск, перегрів, деякі отрути, радіація та ін. Погіршується діяльність життєво-важливих органів і навіть у молодих людей формуються, так звані, «механізм регуляції», що притаманні людям похилого віку. Саме тому сьогодні спостерігається «омолодження» багатьох захворювань (ішемічна хвороба серця, підвищений кров’яний тиск тощо).
Здоровий спосіб життя передбачає неухильне дотримання правил гігієни. Догляд за шкірою передбачає миття всього тіла не рідше одного разу на тиждень зі зміною натільної та постільної білизни.
Перед кожним прийомом їжі, після відвідування туалету, повернення з вулиці і взагалі після кожного забруднення рук їх потрібно мити з милом. Відповідно до теперішньої ситуації щодо зараження COVID-19 мити руки необхідно часто впродовж 20 - 30 сек., а також обробляти антисептичними засобами.
Зуби краще чистити два раз на день (вранці та перед сном), а також при можливості після кожного наступного прийому їжі.
Важливо слідкувати за зором: під час читання відстань до тексту повинна бути 30-35 см; час від часу треба відриватися від читання і дивитись вдалечінь; корисними є спеціальні вправи – оберти очима, примружування, перебігання очима з ближніх на дальні предмети, і навпаки.
Раціональний режим дня – це чіткий розпорядок дня, що передбачає певну тривалість діяльності і відпочинку, чергування їх протягом доби з урахуванням статево-вікових та індивідуальних особливостей дитини. Тому єдиного добового режиму для всіх бути не може.
Також серйозно потрібно ставитись до сну як засобу відновлення працездатності й готуватись до нього відповідним чином.
Вікові нормативи сну становлять: для молодших школярів – 11 годин; для середніх – 9-10 годин і старші – 8,5 годин. Необхідно лягати спати і вставати в один і той же час.
Про харчування. Ще давньогрецький філософ Сократ казав, що «ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо, щоб жити». Зрозуміло, що серед гігієнічних факторів, які сприяють зміцненню здоров’я і збільшенню працездатності, важливе місце належить правильно організованому харчуванню.
Люди харчуються по-різному залежно від умов побуту, характеру роботи, смаків тощо. Однак існує низка вимог, що повинні враховуватися усіма. Насамперед їжа має бути різноманітною і повноцінною, тобто містити в потрібній кількості та в певних співвідношеннях усі необхідні поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мікроелементи та воду.
Харчові продукти діють людині енергію, а також необхідні речовини для розвитку організму і регулювання обміну речовин. Раціональне харчування забезпечує правильний ріст і формування всіх органів і систем, зберігає здоров’я.
Шкідливі звички — не корисні або шкідливі дії, які люди повторюють знову і знову, незважаючи на те, що вони створюють загрозу для здоров’я і можуть мати в собі елементи психічних розладів.
Багато шкідливих звичок набувають характер залежності, тобто людина знає про шкоду звички, але не може від неї позбутися через те, що вона приносить короткочасне задоволення або полегшення.
До шкідливих звичок людини, які можуть мати негативний вплив на організм людини, можна віднести: куріння, алкоголізм, наркоманію, токсикоманію.
Чим небезпечне куріння ? Оскільки вдихається дим, то обпікає слизові оболонки травної і дихальної систем, а також в ньому міститься велика кількість шкідливих речовин, куріння підвищує ризик розвитку раку легенів, рота і дихальних шляхів, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), психічних, серцево-судинних та інших захворювань.
Алкоголь діє токсичним впливом на мембрани клітин, розширює судини і збільшує тепловіддачу, підвищує виділення сечі і секрецію соляної кислоти в шлунку. Тривале зловживання алкоголем призводить до незворотних змін внутрішніх органів. На тлі хронічного алкоголізму розвиваються такі захворювання, як алкогольна кардіоміопатія, алкогольний гастрит, алкогольний панкреатит, алкогольний гепатит, алкогольна нефропатія, алкогольна енцефалопатія, різні типи анемії, порушення імунної системи, ризик крововиливу в мозок .
У процесі алкогольного сп’яніння пригнічується не тільки функція кори головного мозку, але і підкіркових структур. Виникають психічні розлади, зумовлені хронічною алкогольною інтоксикацією.
Лікування тривале і малоефективне.
Найпоширенішими захворюваннями при постійному вживанні наркотиків є кисневе голодування (гіпоксія) і хвороби дихальної системи. Кисневе голодування є безпосередньою причиною смерті більшості наркозалежних людей. Також причиною їхньої смерті може бути зупинка дихання при випадковому передозуванні наркотиків. Смерть настає вже через 5 хвилин після вживання наркотику. Допомогу зазвичай не можуть і не встигають надати.
Шкідливі звички не тільки впливають на життя і здоров’я молодого покоління, але впливають на здоров’я та життя майбутніх поколінь.
Здоровий спосіб життя, заняття фізкультурою, спортом, уміння розважатися та мати власні приємні звички – надає великі можливості для розвитку особистості, уміння знайти свій шлях у житті та бути здоровим і активним до глибокої старості.
Використана інформація із збірника теоретичних матеріалів з фізичного виховання та інтернет-ресурсів
Далі буде ще більш цікавого та пізнавального…..